Novosti

HSU u posjeti gradonačelnici Rijeke

Gradonačelnica Iva Rinčić primila je 10. lipnja u kratki neformalni posjet predstavnike Hrvatske stranke umirovljenika (HSU). Uz gradonačelnicu, domaćin susreta bila je

Otvoren Centar za starije u Medulinu

Predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika g. 𝐌𝐚𝐫𝐢𝐧𝐤𝐨 𝐋𝐮𝐤𝐞𝐧𝐝𝐚 te saborski zastupnik ispred HSU-a g. 𝐕𝐞𝐬𝐞𝐥𝐤𝐨 𝐆𝐚𝐛𝐫𝐢č𝐞𝐯𝐢ć u srijedu, 10. lipnja u Medulinu nazočili

Društvene mreže

GO HSU Grada Zagreba na pressici predstavila dosadašnji uspjeh i istaknula nadolazeće promjene

Facebook
Twitter
LinkedIn

U četvrtak, 18. prosinca gradska organizacija HSU Grada Zagreba održala je konferenciju za medije.

Na održanoj press konferenciji HSU je pokazala da umirovljenici nisu teret, nego snaga društva jer su društvo gradili.

HSU koja ima svog predstavnika u Hrvatskom saboru i resornom Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, aktivno je sudjelovala u izradi mirovinske reforme u 2025. godini. Te mjere mijenjaju svakodnevicu umirovljenika. Reforma je dijelom u primjeni od 1. srpnja 2025., kroz usklađivanje mirovina po modelu 85:15 već u rujnu 2025. kada su mirovine rasle za 8,7 %.

Od siječnja 2026. u primjeni je:

– ukidanje penalizacije prijevremenih mirovina nakon 70. godine života i uvođenje bonifikacije (+40 € mjesečno),

– povećanje najniže mirovine, sada na 15,32 € po godini staža (40 godina = 613 € mjesečno),

– povećanje invalidskih mirovina za 10 % (+74 € mjesečno, 218.000 korisnika),

– roditeljski staž, priznaje se 12 mjeseci po djetetu (umjesto 6),

– obiteljska mirovina, supružnik uz svoju mirovinu prima 27 % mirovine umrlog partnera, uz povećan cenzus na 1.156 €,

– trajni dodatak na mirovinu kao trajno pravo,

– uvođenje Središnjeg registra stanovništva od lipnja 2026. radi jednostavnijeg ostvarivanja prava i niz ostalih poboljšanja.

Mjere u kojima je HSU sudjelovala vrijede 770 mil. €.

Nadalje, naglasili smo kako Zagreb, sa 195.355 umirovljenika (svaki četvrti građanin je umirovljenik), mora biti ogledni primjer brige za starije na svim područjima.

Gradska skupština Grada Zagreba nakon 8 godina ima ponovno predstavnicu HSU koja će se boriti za veća prava umirovljenika na svim područjima.

Nažalost, u proračunu Grada Zagreba za 2026. briga za umirovljenike se ne vidi previše.

Možemo i SDP su 16.12.2025. u Gradskoj skupštini odbili svih 5 amandmana Kluba zastupnika HDZ–DP–HSU, među kojima su:

– trajna godišnja naknada za umirovljenike (200–80 € ovisno o visini mirovine),

– projekt “Zlatni stol” – multinamjenski centar druženja, kulture i edukacije za starije uz cjenovno prihvatljive obroke,

– prijedlozi usmjereni na bolji standard roditelja čija djeca idu u vrtić kroz besplatne gradske i subvencioniranje privatnih i vjerskih vrtića te većih naknada za novorođenu djecu.

Odbijanjem ovih amandmana poslana nam je jasna poruka da im umirovljenici, djeca i roditelji novorođenčadi nisu prioritet u 2026.

GO HSU Grada Zagreba sigurno neće posustati pred odbijanjem i pred problemima svih vrsta – od kvalitetnijeg života umirovljenika i njihovog uključivanja u društvenu zajednicu, rješavanja otpada, kaotičnog prometa, problema u zdravstvu, do smanjenja dugogodišnjeg čekanja na listama za domove za starije kojih kronično nedostaje. Nastavljamo borbu za pravednije uvjete života, bolju zdravstvenu skrb, sigurnost i dostojanstvo naših umirovljenika glavnog grada koji plaćaju najveći porez na dohodak u RH. Tražit ćemo smanjenje stope poreza na dohodak u 2026.

Poziv mladima: HSU je parlamentarna stranka svih generacija. Pozivamo i mlade da se uključe u naš rad jer samo zajedničkim djelovanjem stvaramo platformu koja na vrijeme osigurava pravedan sustav mirovina i sigurnu budućnost. Briga za umirovljenike danas znači sigurnost za mlade sutra.

U ovo vrijeme darivanja želimo svim našim umirovljenicima, njihovim obiteljima i svim građanima Zagreba sretan Božić i uspješnu 2026. godinu. Neka bude ispunjena zdravljem, solidarnošću i zajedništvom jer samo tako gradimo Zagreb dostojan svih generacija.

Imamo jasnu viziju kakav grad želimo, ne samo za umirovljenike, već za sve građane Zagreba.